Birkett, McGregor team up for another super win | TeamSA - TeamSA
SEARCH
TeamSA

Birkett, McGregor team up for another super win

birkett

Andy Birkett and Hank McGregor won a thrilling race for the men’s K2 title at the South African Marathon Championships on Sunday afternoon, ratifying their selection as part of the national canoeing team to the world championships in Portugal in September.

The current world number one and two, who won the FNB Dusi title together in January, held a steely grip on a thrilling fast-paced five boat duel for the podium places and, more importantly, the two berths in the national team.

The Euro Steel teammates paced their tactical race perfectly and were able to power home at the end of the seventh lap, 30 kilometre duel on the canals of St Francis and the Kromme River estuary, while the Cape crew of Stu MacLaren and Kenny Rice sensationally grabbed silver in an absorbing race for the last men’s K2 spot in the national team.

MacLaren and Rice outlasted the tenacious Louis Hattingh and Hamish Lovemore in the end-sprint, dramatically depriving the former K2 world champ Jasper Mocké and Nick Notten of a place in the medals.

‘It was a tricky course, it was very easy to make a mistake’ said McGregor afterwards. ‘We played it safe over the last couple of kilometres and made sure we kept in front all the way to the finish.’

Birkett was thrilled with the win and the prospect of partnering with ten-time world champion McGregor in the K2 race at the world champs.

‘It was awesome racing with Hank [McGregor] today, and it leaves me so excited to go on and race our hearts out at the Sella Descent and then the worlds in Portugal,’ said Birkett.

 

The women’s title was just as dramatic as 2012 London Olympics 500m K1 bronze medallist Bridgitte Hartley completed the women’s double by winning the K2 gold medal with her new partner Melissa van Rooyen, at the end of a dramatic four boat arm-wrestle on the tight course, with a gusting wind complicating matters.

‘The K2 I knew was always going to be a challenge,’ said Hartley afterwards. ‘This was the most competitive women’s field ever. I just decided to keep a cool head and play the game, play the tactics, and it is all about getting better and better at the end.

‘The last portage is always the most important, and I happened to have great last portages in both my K1 and K2 races, just when it counts the most.’

She said that she had tried to hide the fact that they were carrying a lot of water in the boat on the short final lap after the last portage.

‘I warned Melissa that she might jump into deep water at the portage take-out, but told her not to worry if I went with the boat, she must just follow.

‘We took on so much water at the last portage but I decided that I was just going to pull the boat with all the water in it because stopping to empty would have taken too much time.

‘We paddled the last 800 metres full of water. I’m surprised that we actually managed to pull away from the others,’ said Hartley.

Silver went to Hayley Nixon and Christie Mackenzie in a sensational comeback after looking dead and buried after dropping off the bunch on the penultimate lap.

They surged past the tenacious Cape crew of Bianca Beavitt and Melanie van Niekerk, while the pedigree crew of Jenna Ward and Kyeta Purchase, both former world champs medallists, were left reeling in fourth place.

The event concluded with the ratification of the national junior, senior and Under-23 teams for the world championships in Portugal in September.

Photos: The men’s finish of Birkett and McGregor slugging it out for the win and Hartley and Van Rooyen celebrating their own win, by Sandy Coffey/Gameplan Media

RESULTS (Day Two)

SENOR MEN K2
1 Andy Birkett Hank McGregor 2:13:16
2 Stu MacLaren Kenny Rice 2:13:16
3 Louis Hattingh Hamish Lovemore 2:13:16

SENIOR WOMEN K2
1 Bridgitte Hartley Melissa van Rooyen 2:06:11
2 Hayley Nixon Christie Mackenzie 2:06:17
3 Bianca Beavitt Melanie van Niekerk 2:06:22

SUB VET WOMEN
1 Debbie Gillet Lyn Bennett 1:33:39.68
2 Kirstin Scott Tracey Campbell 1:33:40.62

VET WOMEN
1 Ronel Stevens Cathy De Villiers 1:40:14.00

SUB MASTER WOMEN
1 Lis Hart Romy Findlay 1:34:25.62
2 Stephanie Arndt Penny Hulett 1:55:00.21

SUB GRAND MASTER WOMEN
1 Beth Burton Liz Russell 1:13:10.12
2 Antoinette Scholtz Hilde Lapere 1:16:01.08
3 Solly Peckett Brenda Myburgh 1:22:35.77

SUB VETERAN MEN
1 Michael Arthur Wayne Jacobs 1:39:35.32
2 Alex Roberts Ernest Van Riet 1:42:45.47
3 John De Villiers Heinrich Schloms 1:42:49.78

VETERAN MEN
1 Andre Wood Bevan Manson 1:41:17.55
2 Anthony Wostenholm Daan Du Toit 1:41:31.89
3 Duncan Boyd Kelvin Herman 1:41:50.15

SUB MASTER MEN
1 Anthony Rowan Gustav Radloff 1:41:33.01
2 Richard Lowe Jason Ekstrand 1:41:34.12
3 Marc Germiquet Shane Millward 1:46:47.41

MASTERS MEN
1 Rob Hart Garth Watters 1:41:52.38
Gustav Smook Gordon Spalding 1:42:29.50

SUB GRAND MASTER MEN
1 Bruce Wenke Linton Hope 1:21:34.56
2 Colin Wilson Nicolas Oldert 1:21:35.90
3 Colin Simpkins Ronald Pronk 1:21:36.32

GRAND MASTER MEN
1 Theo Smit Pierre Van Der Merwe 1:22:09.52
2 Markus Burri Rob Welsh 1:30:05.08
3 Nigel Tatham Anthony Edmonds 1:30:45.48

SUB GREAT GREAT GRAND MASTER MEN
1 Allan Hold Geoff Thompson 1:31:09.81
2 Brian Longley Peter Oconnor 1:31:10.70
3 Giel Van Deventer Lodewyk Rabie 1:38:13.42

GREAT GREAT GRAND MASTER MEN
1 Bevin Worlock Willem Deyzel 1:38:26.33
2 Louis Beyers Allan Botha 1:41:51.78
3 Mike Howard Claude Graham 1:46:36.59


0 comments