Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

A-Z of all Team SA’s 78 medallists at African Games

Team SA continued their successful campaign at the 13th African Games in Accra, when they won another 10 medals on Wednesday. That took their overall total from 68 to 78. They’re closing in on the total they achieved at the last African Games in Morocco (86)

Here’s a list of where all the medals have come from.

22 Gold
22 Silver
34 Bronze
Total 78

GOLD (22)

Catherine van Rensburg (swimming, women’s 400m freestyle)
Catherine van Rensburg (swimming, women’s 800m freestyle)
Catherine van Rensburg (swimming, women’s 400m IM)
Catherine van Rensburg (swimming, women’s 1500m freestyle)
Caitlin de Lange (swimming, women’s 100m freestyle)
Caitlin de Lange (swimming, women’s 50m backstroke)
Simone Moll (swimming, women’s 50m breaststroke)
Simone Moll (swimming, women’s 100m breaststroke)
Haylee Preen (cycling, women’s elite)
Haylee Preen (cycling, women’s road race)
Georgia Els (swimming, women’s 200m IM)
Clayton Jimmie (swimming, men’s 100m freestyle)
Jonah Pool-Jones (swimming, men’s 50m backstroke)
Team SA (swimming, men’s freestyle 4x100m)
Team SA (swimming, women’s 4x200m freestyle)
Team SA (swimming, women’s 4x100m medley)
Team SA (swimming, mixed freestyle 4x100m)
Team SA (swimming, Mixed 4x100m Medley)
Team SA (swimming, men’s 4x100m medley)
Johanita Scholtz (badminton, women’s singles)
Jasmine Martin (judo, women’s -57kg)
Dillon Geary (cycling, men’s road race U23)

SILVER (22)

Anneke Spies (weightlifting, 59kg)
Anneke Spies (weightlifting, 59kg clean-jerk)
Anneke Spies (weightlifting, 59kg snatch)
Tayla Jonker (swimming, women’s 50m backstroke)
Tayla Jonker (swimming, women’s 100m backstroke)
Tayla Jonker (swimming, women’s 200m backstroke)
Matthew Caldwell (swimming, men’s 400m freestyle)
Matthew Caldwell (swimming, men’s 800m freestyle)
Caitlin de Lange (swimming, women’s 50m butterfly)
Caitlyn de Lange (swimming, women’s 50m freestyle)
Kate Meyer (swimming, women’s 50m breaststroke)
Kate Meyer (swimming, women’s 200m breaststroke)
Jarden Eaton (swimming, men’s 100m butterfly)
Georgia Els (swimming, women’s 100m breaststroke)
Clayton Jimmie (swimming, men’s 50m freestyle)
Leigh McMorran (swimming, women’s 200m butterfly)
Hannah Mouton (swimming, women’s 200m freestyle)
Andrew Ross (swimming, men’s 200m IM)
Team SA (swimming, men’s 4x200m freestyle)
Dillon Geary (cycling, men’s road race)
Annike Visser (cycling, women’s U23)
Team SA (women’s cricket)

BRONZE (34)

Jon Antohein-Phillips (weightlifting, 73kg)
Jon Antohein-Phillips (weightlifting, clean-jerk 73kg)
Jon Antohein-Phillips (weightlifting, snatch 73kg)
Laryne Jefferies (weightlifting 71kg)
Laryne Jefferies (weightlifting 71kg, clean- jerk)
Laryne Jefferies (weightlifting 71kg snatch)
Cameron Casali (swimming, men’s 400m freestyle)
Cameron Casali (swimming, men’s 400m freestyle)
Andrew Ross (swimming, men’s 200m freestyle)
Andrew Ross (swimming, men’s 200m breaststroke)
Liam Vehbi (swimming, men’s 200m butterfly)
Liam Vehbi (swimming, men’s 400m IM)
Matthew Caldwell (swimming, men’s 1500m freestyle)
Georgia Els (swimming, women’s 200m breaststroke)
Catherine van Rensburg (swimming, women’s 200m freestyle)
Kate Meyer (swimming, women’s 400m IM)
Hannah Mouton (swimming, women’s 400m freestyle)
Helgaard Muller (swimming, men’s 200m backstroke)
Jonah Pool-Jones (swimming, men’s 100m backstroke)
Jessie Sim (karate, men’s individual kata)
Maxine Willemse (karate, women’s individual kata)
Marinda Roetz (karate, women’s kumite -50kg)
Team SA (karate, men’s team kata)
Team SA (badminton, mixed doubles)
Team SA (badminton, men’s doubles)
Team SA (table tennis, women’s team)
Lillian Mbena (wrestling, women’s freestyle 76kg)
Ben Theron (wrestling, men’s freestyle 86kg)
Banele Mhango (chess, men’s blitz invitational)
Blaine Kicke (cycling, men’s U23)
Charne Griesel (judo, women’s -52kg)
Geronay Whitebooi (judo, -48kg)
William Swart (weightlifting, 89kg clean-jerk)

MEDALS BY CODE

46 Swimming (17 gold, 16 silver, 13 bronze)
10 Weightlifting (3 silver, 7 bronze)
6 Cycling (3 gold, 2 silver, 1 bronze)
4 Judo (1 gold, 3 bronze)
4 Karate (4 bronze)
3 Badminton (1 gold, 2 bronze)
2 Wrestling (2 bronzes)
1 Chess (1 bronze)
1 Cricket (women’s, 1 silver)
1 Table tennis (1 bronze)

MOST INDIVIDUAL MEDALS
(Excluding relays)

5 Catherine van Rensburg (swimming, 4 gold, 1 bronze)
4 Caitlin de Lange (swimming, 2 gold, 2 silver)
3 Jon Antohein-Phillips (weightlifting, 3 bronze)
3 Georgia Els (swimming, 1 gold, 1 silver, 1 bronze)
3 Laryne Jefferies (weightlifting, 3 bronze)
3 Tayla Jonker (swimming, 3 bronze)
3 Kate Meyer (swimming, 2 silver, 1 bronze)
3 Andrew Ross (swimming, 1 silver, 2 bronze)
3 Anneke Spies (weightlifting, 3 silver)
2 Matthew Caldwell (swimming, 2 silver)
2 Cameron Casali (swimming, 2 bronze)
2 Jarden Eaton (swimming, 1 silver, 1 bronze)
2 Dillon Geare (cycling, 1 gold, 1 silver)
2 Clayton Jimmie (swimming, 1 gold, 1 silver)
2 Tayla Jonker (swimming, 2 silver)
2 Simone Moll (swimming, 2 gold)
2 Hannah Mouton (swimming,1 silver, 1 bronze)
2 Jonah Pool-Jones (swimming, 1 gold, 1 bronze)
2 Haylee Preen (swimming 2 gold)
2 Liam Vehbi (swimming, 2 bronze)

Photo by Roger Sedres in Accra