COMMISSION DETAILS

1. EDUCATION AND CULTURE COMMISSION
Ms Ilhaam Groenewald – Chairperson
Ms Nana Adom-Aboagye – Deputy Chair
Mr Donavan Jurgens
Mr Ally Pole
Mr Elton Davids
Dr Pamela Serra

2. STAKEHOLDER AND MEMBERSHIP COMMISSION
Ms Kim Pople – Chairperson
Ms Anne Vermaak
Mr Linda Zwane
Mr Thami Mchunu
Mr Riad Davids
Mr Zike Molusi

2.1. SAFEGUARDING POLICY AND EDUCATION WORKING GROUP
Ms Kim Pople – Chairperson
Ms Hayley Walker
Mr Norman Brook
Ms Olivia Jasriel

3. ATHLETES COMMISSION
Mr Khotso Mokoena – Chairperson
Ms Bridgette Hartley – Deputy Chairperson
Mr Sizwe Ndlovu
Mr Ernst Van Dyk
Ms Bongiwe Msomi
Ms Louzanne Coetzee
Mr Jeff Coetzee
Ms Phumelela Mbande
Ms Dominique Scott
Ms Amanda Dlamini

4. HIGH PERFORMACE COMMISSION
Dr Debbie Alexander – Chairperson
Dr Phato Zondi
Dr Kirsten Van Heerden
Ms Yoliswa Lumka
Dr Sharief Hendricks
Ms Elsa Mathee
Dr Suzan Ferreira
Mr Sizwe Ndlovu
Mr Khotso Mokoena

4.1. MEDICAL AND HEALTH SCIENCES WORKING GROUP
Dr Phatho Zondi – Chairperson
Prof Wayne Derman
Dr Kevin Subban
Dr Tshegofatso Gaetsewe

4.2. SPORTS SCIENCE, TECHNICAL RESEARCH WORKING GROUP
Dr Sharief Hendricks

4.3. PSYCHOLOGY IN SPORT WORKING GROUP
Dr Kirsten Van Heerden

4.4. UNIVERSITY SPORT WORKING GROUP
Ms Yoliswa Lumka

5. PARA SPORT AND CLASSIFICATION
Ms Moekie Grobbelaar – Chairperson
Ms Alison Burchell
Mr Amos Mashele
Ms Erika Calitz
Mr Jan Wahl
Ms Magda Wessels
Ms Reginah Mabitsele
Mr Tadhg Slattery
Mr Yaseen Lombard

6. JUDICIAL BODY
Ms. Molatelo Mahapa – Chairperson
Mr. William Small – Deputy Chair
Ms. Rhea Morar
Mr. Jan Sterk
Mr. Bennett Bailey
Mr. Songezo Nayo
Ms. Geaniel Davids

7. AUDIT AND RISK COMMITTEE
Chairperson still to be elected
Ms Mapule Mokoena
Ms Khomotso Setho
Mr Sean Kerr
Mr John Daniels
Ms Ayanda Ngubo

8. REMUNERATIONS COMMITTEE
Mr Mashilo Matsetela – Chairperson
Mr Gavin Crookes
Mrs Sylvia Brackner
Mr Alan Fritz

9. FINANCE COMMISSION
Ms Mapule Mokoena – Chairperson
Mr Alan Fritz
Mr Gavin Crookes
Ms Lydia Monyepao
Ms Helen Herbert

10. COACHING COMMISSION
Ms Ilhaam Groenewald – Chairperson
Ms Kate Murray
Mr Allan Karam
Mr Boebie Solomons
Ms Dumisani Chauke
Mr Sizwe Ndlovu
Mr Daniel Damon
Ms Heather Morris-Eyton
Dr Suzanne Ferreira.

11. BRAND MARKETING, COMMERCIALISATION AND COMMUNICATION COMMISSION
Mr. Qondisa Ngwenya – Chairperson
Mr. Khutso Rabothata
Mr. George Stainton
Mr. Andy Colquhoun
Ms. Gugu Ntuli
Ms. Vanessa Singh
Ms. Vimla Frank

12. GENDER COMMISSION
Lwandile Simelane – Chairperson
Thobela Gceya
Steve Letsike
Thabo Moilwa
Keolebogile Mokolope
Nqobile Gama
Jeanne-Marie Coetzer

13. NATIONAL COLOURS
Still to be finalised

14. POLICY DEVELOPMENT
Ms Ayanda Ngubo – Chairperson
Mr Winston Meyer
Mr Mandla Gagayi
Ms Alison Burchell
Mrs Ciska Du Plessis Austin
Mr Colin Simpkins
Mr Riad Davids
Mrs Louise Lombard
Mrs Ingrid Mangcu