How Team SA fared on Wednesday | TeamSA - TeamSA
SEARCH
TeamSA

How Team SA fared on Wednesday

It was a busy day for Team SA at the African Games in Morocco on Wednesday and after a barren Tuesday they were back in the medals, winning 10 – two gold, four silver and four bronze.

They had started the day with 56 medals but added to it through cycling’s Maroesjka Matthee and canoeing’s men’s K2 1000m pair (gold), silvers to canoeing’s Louis Hattingh, athletics’ Thapelo Phora, Jo-Ane van Dyk and the women’s 4x100m and bronze to athletics’ Wayne Snyman, Sunette Viljoen, Taylon Bieldt and the men’s 4x100m.

That left Team SA on 66 by the end of the day.

Click here for a full rundown of who has won medals for Team SA at these African Games.

https://www.teamsa.co.za/team-sa-all-the-medal-winners/

See how they fared on Wednesday.

ARCHERY
Men’s Team Recurve, quarter-final: Team SA (Morgan Blewett, Vivien de Klerk and Rhyn Potgieter) beat Ivory Coast 6-0 to qualify for the semi-finals.
Men’s Team Recurve, quarter-final: Team SA lost 5-3 to Tunisia. They will meet Algeria for the bronze medal playoff.
Mixed Team Recurve, elimination: Team SA beat Kenya 6-0.
Mixed Team Recurve, quarter-final: Team SA lost to Namibia 5-1.

ATHLETICS
Men’s 20km walk, final: Wayne Snyman took the bronze medal in 1min 23.38sec, only 50sec behind the winner.
Men’s 400m hurdles, heats: Lindsay Hanekom won his heat in 50.36 to qualify for the final, while Sokwakhana Zazine finished third in his heat in 50.41 but qualifies for the final as a fastest loser.
Men’s 400m, final: Thapelo Phora wins the silver medal in 45.59, behind Botswana’s Scotch Leungo (45.27). Gardeo Isaacs finished eighth in 46.79.
Women’s 100m hurdles, final: Taylon Bieldt finished third to claim the bronze medal in 13.40.
Women’s javelin, final: Jo-Ane van Dyk (55.38m) and Sunette Viljoen (53.44m) took silver and bronze, respectively.
Women’s 4x100m, final: Team SA raced to the silver medal in 44.61.
Men’s 4x100m, final: Team SA picked up the bronze medal, in 38.80, behind Ghana (38.30) and Nigeria (38.59).

BADMINTON
Women’s singles, quarter-finals: Nita Scholtz beat Deborah Ukeh (Nigeria) 2-1 in 45 minutes to reach the semi-finals.
Women’s singles, semi-finals: Nita Scholtz is through to the women’s singles final after beating Sofiat Obanishola (Nigeria) 2-1.
Women’s doubles, quarter-finals: Nita Scholtz and Megan de Beer beat Aurelie Allet and Kobita Dookhee of Mauritius 2-1 in 47 minutes to reach the semi-finals.

CANOEING
Men’s K1, 1000m, heat 1: Louis Hattingh won his heat in 3:55.764 to reach the final.
Men’s K1, 1000m, final: Louis Hattingh powered to the finish in 3:31.603, which gave him the silver medal, some 1.57sec behind Tunisia’s Mohamed Marabet.
Men’s K2, 1000m, heat 1: Jarryd Gibson and Louis Hattingh won their heat in 3:44.336 to reach the final.
Men’s K2, 1000m, final: Jarryd Gibson and Louis Hattingh took the gold medal in 3:21.316 to leave Tunisia nearly six seconds behind in their wake.

CYCLING
Women’s Road Race (65km final): Maroesjka Matthee won the gold medal in 1hr 45min 15sec after a sprint finish. Joanna van de Winkel was placed ninth officially (nine cyclists were involved in the sprint) with the same time, while Zanri Rossouw and Ashleigh Pasio did not finish following a crash.
https://www.teamsa.co.za/matthee-motors-to-road-race-gold/

TABLE TENNIS
Men’s singles, round of 16: Kurt Lingeveldt beat Desire Akakpo (Ghana) 4-0 (11-5, 11-9, 11-8, 11-7).
Men’s singles, quarter-finals: Kurt Lingeveldt lost to Ahmed Saleh (Egypt) 4-1 (11-3, 9-11, 11-2, 11-7, 11-4).

TENNIS
Women’s singles, semi-final: No 2 seed Chanel Simmonds beat No 3 seed Sandra Samir (Egypt) 6-2, 6-2 to reach the final.
https://www.teamsa.co.za/simmonds-surges-into-singles-final/

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *