Skip to content Skip to footer

Team SA Honours

OLYMPICS ROLL OF HONOUR 1992 - 2020

Name Surname Event Medals Years
Khotso Mokoena Athletics 1 Silver 2004, 2008, 2012, 2016
Ryk Neethling Swimming 1 Gold 1996, 2000, 2004, 2008
Hendrick Ramaala Athletics None 1996, 2000, 2004, 2008
Roland Schoeman Swimming 1 Gold, 1 Silver 2000, 2004, 2008, 2012
Sunette Viljoen Athletics 1 Silver 2004, 2008, 2012, 2016
Okkert Brits Athletics None 1996, 2000, 2004
Pietie Coetzee Hockey None 2000, 2004, 2012
Amanda Coetzer Tennis None 1992, 1996, 2000
Lisa-Marie Deetlefs Hockey None 2008, 2012, 2020
Colleen De Reuck Athletics None 1992, 1996, 2000
Ramon Di Clemente Rowing 1 Bronze 2000, 2004, 2008
Michelle Edwards Badminton None 2004, 2008, 2012
Wayne Ferreira Tennis 1 Silver 1992, 1996, 2000
David George Cycling None 1996, 2000, 2008
Bridgitte Hartley Canoeing 1 Bronze 2008, 2012, 2016
Llewellyn Herbert Athletics 1 Bronze 1996, 2000, 2004
Penny Heyns Swimming 2 Gold, 1 Bronze 1992, 1996, 2000
Robert Hunter Cycling None 2000, 2004, 2008
Anaso Jobodwane Athletics None 2012, 2016, 2020
Chad le Clos Swimming 1 Gold, 3 Silver 2012, 2016, 2020
Mandy Loots Swimming None 1996, 2000, 2008
Arnaud Malherbe Athletics None 1996, 2000, 2004
Marsha Marescia Hockey None 2004, 2008, 2012
Elana Meyer Athletics 1 Silver 1992, 1996, 2000
Hendrik Mokganyetsi Athletics None 1996, 2000, 2004
Stephen Mokoka Athletics None 2012, 2016, 2020
Ashleigh Moolman-Pasio Cycling None 2012, 2016, 2020
Marc Mundell Athletics None 2012, 2016, 2020
Alwyn Myburgh Athletics None 2000, 2004, 2008
Sebastien Roussouw Swimming None 2008, 2012, 2016
Gillian Sanders Triathlon None 2012, 2016, 2020
Hezekiel Sepeng Athletics 1 Silver 1996, 2000, 2004
Austin Smith Hockey None 2008, 2012, 2020
John Smith Rowing 1 Gold 2012, 2016, 2020
Darian Townsend Swimming 1 Gold 2004, 2008, 2012
Cameron van der Burgh Swimming 1 Gold, 1 Silver 2008, 2012, 2016
LJ van Zyl Athletics None 2008, 2012, 2016
Jenny Wilson Hockey None 2004, 2008, 2012
Ian Ainslie Sailing None 1992, 2000
Antonio Alkana Athletics None 2016, 2020
Roxanne Barker Football None 2012, 2016
Kerry Bee Hockey None 2000, 2004
Gareth Blanckenburg Sailing None 2000, 2004
Johan Botha Athletics None 1996, 2000
Chantelle Botts Badminton None 2004, 2008
Shaun Bownes Athletics None 2000, 2004
Tarryn Bright Hockey None 2008, 2012
Lawrence Brittain Rowing 1 Silver 2016, 2020
Fiona Butler Hockey None 2004, 2008
Lindsey Carlisle Hockey None 2000, 2004
Donovan Cech Rowing 1 Bronze 2000, 2004
Gregg Clark Hockey None 1996, 2004
Hestrie Cloete Athletics 2 Silver 2000, 2004
Willem Coertzen Athletics None 2012, 2016
Andrew Cronje Hockey None 2008, 2012
Brendon Dedekind Swimming None 1996, 2000
Chris Dednam Badminton None 2004, 2008
Marianne de Swardt Tennis None 1992, 1996
Amanda Dlamini Football None 2012, 2016
Jenna Dreyer Diving None 2004, 2008
Tim Drummond Hockey None 2012, 2020
Tjaart du Plessis Wrestling None 1992, 1996
Rudolf Erasmus Archery None 2000, 2004
Malherbe Erasmus Wrestling None 1996, 2000
Alfred Ford Badminton None 2004, 2008
David George Cycling None 1996, 2000, 2008
Bridgitte Hartley Canoeing 1 Bronze 2008, 2012, 2016
Llewellyn Herbert Athletics 1 Bronze 1996, 2000, 2004
Penny Heyns Swimming 2 Gold, 1 Bronze 1992, 1996, 2000
Robert Hunter Cycling None 2000, 2004, 2008
Anaso Jobodwane Athletics None 2012, 2016, 2020
Chad le Clos Swimming 1 Gold, 3 Silver 2012, 2016, 2020
Mandy Loots Swimming None 1996, 2000, 2008
Arnaud Malherbe Athletics None 1996, 2000, 2004
Marsha Marescia Hockey None 2004, 2008, 2012
Elana Meyer Athletics 1 Silver 1992, 1996, 2000
Hendrik Mokganyetsi Athletics None 1996, 2000, 2004
Stephen Mokoka Athletics None 2012, 2016, 2020
Ashleigh Moolman-Pasio Cycling None 2012, 2016, 2020
Marc Mundell Athletics None 2012, 2016, 2020
Alwyn Myburgh Athletics None 2000, 2004, 2008
Sebastien Roussouw Swimming None 2008, 2012, 2016
Gillian Sanders Triathlon None 2012, 2016, 2020
Hezekiel Sepeng Athletics 1 Silver 1996, 2000, 2004
Austin Smith Hockey None 2008, 2012, 2020
John Smith Rowing 1 Gold 2012, 2016, 2020
Darian Townsend Swimming 1 Gold 2004, 2008, 2012
Cameron van der Burgh Swimming 1 Gold, 1 Silver 2008, 2012, 2016
LJ van Zyl Athletics None 2008, 2012, 2016
Jenny Wilson Hockey None 2004, 2008, 2012
Ian Ainslie Sailing None 1992, 2000
Antonio Alkana Athletics None 2016, 2020
Roxanne Barker Football None 2012, 2016
Kerry Bee Hockey None 2000, 2004
Gareth Blanckenburg Sailing None 2000, 2004
Johan Botha Athletics None 1996, 2000
Chantelle Botts Badminton None 2004, 2008
Shaun Bownes Athletics None 2000, 2004
Tarryn Bright Hockey None 2008, 2012
Lawrence Brittain Rowing 1 Silver 2016, 2020
Fiona Butler Hockey None 2004, 2008
Lindsey Carlisle Hockey None 2000, 2004
Donovan Cech Rowing 1 Bronze 2000, 2004
Gregg Clark Hockey None 1996, 2004
Hestrie Cloete Athletics 2 Silver 2000, 2004
Willem Coertzen Athletics None 2012, 2016
Andrew Cronje Hockey None 2008, 2012
Brendon Dedekind Swimming None 1996, 2000
Chris Dednam Badminton None 2004, 2008
Marianne de Swardt Tennis None 1992, 1996
Amanda Dlamini Football None 2012, 2016
Jenna Dreyer Diving None 2004, 2008
Tim Drummond Hockey None 2012, 2020
Tjaart du Plessis Wrestling None 1992, 1996
Rudolf Erasmus Archery None 2000, 2004
Malherbe Erasmus Wrestling None 1996, 2000
Alfred Ford Badminton None 2004, 2008
David George Cycling None 1996, 2000, 2008
Bridgitte Hartley Canoeing 1 Bronze 2008, 2012, 2016
Llewellyn Herbert Athletics 1 Bronze 1996, 2000, 2004
Penny Heyns Swimming 2 Gold, 1 Bronze 1992, 1996, 2000
Robert Hunter Cycling None 2000, 2004, 2008
Anaso Jobodwane Athletics None 2012, 2016, 2020
Chad le Clos Swimming 1 Gold, 3 Silver 2012, 2016, 2020
Mandy Loots Swimming None 1996, 2000, 2008
Arnaud Malherbe Athletics None 1996, 2000, 2004
Marsha Marescia Hockey None 2004, 2008, 2012
Elana Meyer Athletics 1 Silver 1992, 1996, 2000
Hendrik Mokganyetsi Athletics None 1996, 2000, 2004
Stephen Mokoka Athletics None 2012, 2016, 2020
Ashleigh Moolman-Pasio Cycling None 2012, 2016, 2020
Marc Mundell Athletics None 2012, 2016, 2020
Alwyn Myburgh Athletics None 2000, 2004, 2008
Sebastien Roussouw Swimming None 2008, 2012, 2016
Gillian Sanders Triathlon None 2012, 2016, 2020
Hezekiel Sepeng Athletics 1 Silver 1996, 2000, 2004
Austin Smith Hockey None 2008, 2012, 2020
John Smith Rowing 1 Gold 2012, 2016, 2020
Darian Townsend Swimming 1 Gold 2004, 2008, 2012
Cameron van der Burgh Swimming 1 Gold, 1 Silver 2008, 2012, 2016
LJ van Zyl Athletics None 2008, 2012, 2016
Jenny Wilson Hockey None 2004, 2008, 2012
Ian Ainslie Sailing None 1992, 2000
Antonio Alkana Athletics None 2016, 2020
Roxanne Barker Football None 2012, 2016
Kerry Bee Hockey None 2000, 2004
Gareth Blanckenburg Sailing None 2000, 2004
Johan Botha Athletics None 1996, 2000
Chantelle Botts Badminton None 2004, 2008
Shaun Bownes Athletics None 2000, 2004
Tarryn Bright Hockey None 2008, 2012
Lawrence Brittain Rowing 1 Silver 2016, 2020
Fiona Butler Hockey None 2004, 2008
Lindsey Carlisle Hockey None 2000, 2004
Donovan Cech Rowing 1 Bronze 2000, 2004
Gregg Clark Hockey None 1996, 2004
Hestrie Cloete Athletics 2 Silver 2000, 2004
Willem Coertzen Athletics None 2012, 2016
Andrew Cronje Hockey None 2008, 2012
Brendon Dedekind Swimming None 1996, 2000
Chris Dednam Badminton None 2004, 2008
Marianne de Swardt Tennis None 1992, 1996
Amanda Dlamini Football None 2012, 2016
Jenna Dreyer Diving None 2004, 2008
Tim Drummond Hockey None 2012, 2020
Tjaart du Plessis Wrestling None 1992, 1996
Lyndon Ferns Swimming 1 Gold 2004, 2008
Helen Fleming Rowing None 1996, 2000
Craig Fulton Hockey None 1996, 2004
Elroy Galant Athletics None 2016, 2020
Justin Geduld Rugby sevens 1 Bronze 2016, 2020
Lesle-Ann George Hockey None 2008, 2012
Erica Green Cycling None 1996, 2000
Jake Green Rowing None 2016, 2020
Marvin Harper Hockey None 2008, 2012
Mike Hasselbach Rowing None 1996, 2000
Alan Hatherley Cycling None 2016, 2020
Kate Hector Hockey None 2004, 2008
Jaco Henn Shooting None 1996, 2000
Chris Hibbert Hockey None 2004, 2008
Chad Ho Swimming None 2008, 2016
Roger Hudson Sailing None 2012, 2016
Daryl Impey Cycling None 2012, 2016
Eric Rose-Innes Hockey None 2004, 2008
Craig Jackson Hockey None 1996, 2004
Bruce Jacobs Hockey None 2004, 2008
Dorian James Badminton None 2004, 2012
Refiloe Jane Football None 2012, 2016
Asenathi Jim Sailing None 2012, 2016
Leigh Julius Athletics None 2004, 2008
Rene Kalmer Athletics None 2008, 2012
Shaun Keeling Rowing 1 Silver 2016, 2020
Anli Kotze Hockey None 2000, 2004
Marianne Kriel Swimming 1 Bronze 1992, 1996
Frantz Kruger Athletics 1 Bronze 2000, 2004
Burger Lambrechts Athletics None 2000, 2004
Gift Leotlela Athletics None 2016, 2020
Kirsten Lewis Archery None 2000, 2004
Gideon Louw Swimming None 2008, 2012
Lenise Marais Hockey None 2008, 2012
Jackie Martin Cycling None 1992, 1996
Noko Matlou Football None 2012, 2016
Rick Mayhew Sailing None 1992, 1996
Kirsten McCann Rowing None 2008, 2016
Thornton McDade Hockey None 2008, 2012
Kathryn Meaklim Swimming None 2008, 2012
Ofentse Mogawane Athletics None 2008, 2012
Robyn Moodaly Football None 2012, 2016
Sanah Mollo Football None 2012, 2016
Mbulaeni Mulaudzi Athletics 1 Silver 2004, 2008
Heleen Muller Swimming None 1996, 2000
Clarence Munyai Athletics None 2016, 2020
Richard Murray Triathlon None 2012, 2016
Elizna Naude Athletics None 2004, 2008
Candice Neethling (Lill) Cycling None 2012, 2020
Wenda Nel Athletics None 2016, 2020
Sifiso Nhlapo Cycling (BMX) None 2008, 2012
Greg Nicol Hockey None 1996, 2004
Ruth Nortje Canoeing None 1996, 2000
Mpumi Nyandeni Football None 2012, 2016
Colleen Orsmond Rowing None 1996, 2000
Terence Parkin Swimming 1 Silver 2000, 2004
Taine Paton Hockey None 2012, 2020
Lee-Ann Persse Rowing None 2012, 2016
Bobang Phiri Athletics None 1992, 1992
Rassie Pieterse Hockey None 2012, 2020
Troyden Prinsloo Swimming None 2008, 2012
Mari Rabie Triathlon None 2008, 2016
Ruben Ramolefi Athletics None 2004, 2008
Mariette Rix Hockey None 2008, 2012
Janus Robberts Athletics None 2000, 2004
Kate Roberts Triathlon None 2008, 2012
Mark Rowand Rowing None 1996, 2000
Shelley Russell Hockey None 2008, 2012
Rushwahl Samaai Athletics None 2016, 2020
Bruce Savage Sailing None 1992, 1996
Henri Schoeman Triathlon 1 Bronze 2016, 2020
Riaan Schoeman Swimming None 2008, 2012
Dominque Scott Athletics None 2016, 2020
Caster Semenya Athletics 2 Gold 2012, 2016
Heidi Seyerling Athletics None 2000, 2004
Tanya Seymour Diving None 2016, 2020
Akani Simbine Athletics None 2016, 2020
Leandra Smeda Football None 2012, 2016
Emile Smith Hockey None 2004, 2008
Wayne Snyman Athletics None 2016, 2020
Burry Stander Cycling None 2008, 2012
Conrad Stoltz Triathlon None 2000, 2004
Ian Symons Hockey None 2004, 2008
Brad Tandy Swimming None 2016, 2020
Kathleen Taylor Hockey None 2008, 2012
Tsholofelo Thipe Athletics None 2008, 2016
James Thompson Rowing 1 Gold 2012, 2016
Josiah Thugwane Athletics 1 Gold 1996, 2000
Gert Thys Athletics None 1996, 2004
Roger Tobler Rowing None 1996, 2000
Dario Torrente Fencing None 1992, 2008
Wendy Trott Swimming None 2008, 2012
Suzaan van Biljon Swimming None 2008, 2012
Alan van Coller Canoeing None 2000, 2004
Wayde van Niekerk Athletics 1 Gold 2016, 2020
Rocco van Rooyen Athletics None 2016, 2020
Janine van Wyk Football None 2012, 2016
Irvette van Blerk (Van Zyl) Athletics None 2012, 2020
Nothando Vilakazi Football None 2012, 2016
Julia Vincent Diving None 2016, 2020
Michelle Weber Swimming None 2016, 2020
Gerhard Zandberg Swimming None 2004, 2008
Geoffrey Abbott Hockey None 2008
Clyde Abrahams Hockey None 2008
Rusten Abrahams Hockey None 2020
Simone Ackermann Triathlon None 2020
Corran Addison Canoeing None 1992
David Adams Tennis None 2000
Neil Adonis Baseball None 2000
Cecil Afrika Rugby sevens 1 Bronze 2016
Tim Agaba Rugby sevens 1 Bronze 2016
Marilyn Agliotti Hockey None 2000
Clint Alfino Baseball None 2000
Francisco Alfino Baseball None 2000
Lusapho April Athletics None 2016
Penny Alison Sailing None 2008
Kevin Anderson Tennis None 2008
Murray Anderson Hockey None 1996
Darryn Anthony Weightlifting None 2008
Lusapho April Athletics None 2012
Kurt-Lee Arendse Rugby sevens None 2020
Taryn Ashton Swimming None 1996
Judith Augoustides Beach volleyball None 2008
Marlon August Judo None 2008
John-Lee Augustyn Cycling None 2008
Boipelo Awuah Skateboarding None 2020
Ignardus Badenhorst Waterpolo None 2020
Brian Baloyi Football None 2000
Marvin Bam Hockey None 2008
Rachel Barlow Fencing None 2004
Heinrich Barnes Wrestling None 2008
Emile Baron Football None 2000
Corne Basson Shooting None 2000
Jean Basson Swimming None 2008
Greg Bayne Rowing None 1996
Paul Bell Baseball None 2000
Daniel Bell Hockey None 2020
Caryn Bentley Hockey None 2000
Vaughn Berriman Baseball None 2000
Gonda Betrix Equestrian None 1992
Christiaan Bezuidenhout Golf None 2020
Martin Binedell Swimming None 2020
Caroline Birt Hockey None 2004
Paul Blake Hockey None 2008
Kyle Blignaut Athletics None 2020
Gareth Bloch Cycling None 2000
Sean Bloch Cycling None 1992
Quanita Bobbs Hockey None 2020
Gary Boddington Hockey None 1996
Matthew Booth Football None 2000
Corne Bornman Shooting None 1992
Jill Borreson Archery None 2000
Dylan Bosch Swimming None 2016
Eugene Botes Swimming None 2004
Sybrand Botes Boxing None 1996
Heidi Botha Fencing None 1992
Karen Botha Athletics None 1992
Louis Botha Table tennis None 1992
Myrtle Bothma Athletics None 1992
Riaan Botha Athletics None 1996
Werner Botha Athletics None 2000
Micaela Bouter Diving None 2000
Vincent Breet Rowing None 2016
Matthew Brittain Rowing 1 Gold 2012
Stefan Brits Athletics None 2016
Cindy Brown Hockey None 2008
Kyle Brown Rugby sevens 1 Bronze 2016
Myles Brown Swimming None 2016
Ronald Brown Rugby sevens None 2020
Matthew Guise-Brown Hockey None 2020
Henricho Bruintjies Athletics None 2016
Jill Brukman Swimming None 1992
Delron Buckley Football None 2000
Irvin Buhlalu Boxing None 1996
Bianca Buitendag Surfing 1 Silver 2020
Alex Burger Sailing None 2020
Wayne Burgess Cycling None 1992
Phillip Buys Cycling None 2012
John Callie Rowing None 1996
Hannah Calvert Waterpolo None 2020
Aimee Canny Swimming None 2020
Devon Card Waterpolo None 2020
Stewart Carson Badminton None 2004
Lesley Carstens Canoeing None 1992
Dayaan Cassiem Hockey None 2020
Mustaphaa Cassiem Hockey None 2020
Kenneth Cawood Swimming None 1992
Siboniso Cele Canoeing None 2008
Thabo Cele Football None 2020
Zamandosi Cele Football None 2012
Oscar Chalupsky Canoeing None 1992
Dirkie Chamberlain Hockey None 2012
Jackson Chauke Boxing None 2008
Emma Chelius Swimming None 2020
Jyoti Chetty Fencing None 2008
Freedom Chiya Beach volleyball None 2012
Kevin Chree Hockey None 1996
Kate Christowitz Rowing None 2016
Ockert Cilliers Athletics None 2004
Rogan Clarke Rowing None 1992
Claud Cloete Modern pentathlon None 1996
Pieter Coetze Swimming None 2020
Dune Coetzee Swimming None 2020
Jeff Coetzee Tennis None 2008
Rivaldo Coetzee Football None 2016
Alyssa Conley Athletics None 2016
Eric Cook Sailing None 1992
Jason Cook Baseball None 2000
Shaun Cooke Hockey None 1996
Kaylene Corbett Swimming None 2020
Melissa Corfe Swimming None 2008
Gareth Costa Rowing None 1996
Bernadette Coston Hockey None 2012
Ryan Cox Cycling None 2004
Darryl Cronje Swimming None 1992
Johan Cronje Athletics None 2004
Nicolene Cronje Athletics None 2004
Christopher Crosser Sport climbing None 2020
Charl Crous Swimming None 2012
Jarred Crous Swimming None 2016
Sulette Damons Hockey None 2012
Luke Darrarn Rowing None 2020
Alison Dare Hockey None 2000
Naveen Daries Gymnastics None 2020
Angelo Davids Rugby sevens None 2020
Ilse Davids Hockey None 2012
Selvyn Davids Rugby sevens None 2020
Zane Davids Rugby sevens None 2020
Alistair Davis Shooting None 2012
Errol Davis Baseball None 2000
Leo Davis Sailing None 2020
Willem de Beer Athletics None 2012
Stefan de Bod Cycling None 2020
Shayla De Carvalho Hockey None 1996
Roelof Dednam Badminton None 2008
Robyn De Groot Cycling None 2012
John-Laffnie de Jager Tennis None 2000
Shaun de Jager Athletics None 2012
Juan de Jongh Rugby sevens 1 Bronze 2016
Simon de la Rey Baseball None 2000
Nick Dempsey Baseball None 2000
Wayne Denne Hockey None 2004
Pieter de Villiers Athletics None 2008
William Diering Swimming None 2008
Ranti Dikgale Athletics None 2020
Andile Dlamini Football None 2016
Nicholas Dlamini Cycling None 2020
Norman Dlomo Athletics None 2008
Tyson Dlungwana Hockey None 2020
Kyle Dodd Cycling (BMX) None 2016
Denzil Dolley Hockey None 2004
Keegan Dolly Football None 2016
Liesel Dorothy Hockey None 2004
Ashley Dove Baseball None 2000
Hannes Dreyer Athletics None 2008
Chris Dry Rugby sevens None 2020
Renate du Plessis Swimming None 2000
Lilian du Plessis Hockey None 2020
Adele du Plooy Fencing None 2008
Branco du Preez Rugby sevens None 2020
Charlene du Preez Cycling None 2020
Ethan du Preez Swimming None 2020
George du Rand Swimming None 2008
Jannie du Toit Wrestling None 2000
Natalie du Toit Swimming None 2008
Grazjyna Engelbrecht Hockey None 2004
Doug Erasmus Swimming None 2016
Michelle Eray Canoeing None 2008
Bernard Esterhuizen Cycling None 2012
Jethro Eustice Hockey None 2020
Iain Evans Hockey None 2004
Steve Evans Hockey None 2004
Jason Evezard Waterpolo None 2020
Jody February Football None 2020
Surita Febbraio Athletics None 2004
Rowen Fernandez Football None 2000
Ellis Ferreira Tennis None 1996
Manfred Fiess Shooting None 1992
Andile Fikisolo Football None 2020
Luke Fleurs Football None 2020
Nick Folker Swimming None 2000
Quinton Fortune Football None 2000
Francois Fouche Athletics None 1996
Lehann Fourie Athletics None 2012
Allistar Fredericks Hockey None 1996
Cornel Fredericks Athletics None 2012
Stanton Fredericks Football None 2000
Jacques Freitag Athletics None 2004
Reeve Frosler Football None 2020
Grant Fulton Hockey None 1996
Natalie Fulton Hockey None 2004
Lodumo Galada Boxing None 2004
Darren Gallagher Hockey None 2008
Erin Gallagher Swimming None 2020
Stedman Gans Rugby sevens None 2020
Karina Gerber Modern pentathlon None 2000
Yanah Gerber Waterpolo None 2020
Elmarie Gerryts Athletics None 2000
Hendrika Geyser Rowing None 2008
Jackie Geyser Hockey None 2000
Ryan Gibbons Cycling None 2020
Taryn Glasby Hockey None 2020
Grant Goldschmidt Beach volleyball None 2012
Lungile Gonqga Athletics None 2016
Darryl Gonsalves Baseball None 2000
Andrew Gordon-Brown Rowing None 1992
Shelley Gosher Fencing None 2008
Peter Gotz Equestrian None 1992
Wayne Graham Hockey None 1996
Jean Greeff Weightlifting None 2012
Gwen Griffiths Athletics None 1996
Ursula Grobler Rowing None 2016
Mel Hains Shooting None 1996
Ian Haley Hockey None 2012
Megan Hall Triathlon None 2004
Amica Hallendorff Waterpolo None 2020
Matthew Hallowes Hockey None 1996
Rhett Halkett Hockey None 2012
Le Roux Hamman Athletics None 2016
Thomas Hammond Hockey None 2008
Lindsay Hanekom Athletics None 2016
Walther Hans Equestrian None 1992
Brian Harrell Baseball None 2000
Kerry-Lee Harrington Badminton None 2008
George Harrop-Allin Fencing None 2008
Calvin Hartley Archery None 2008
Ross Hawkins Rowing None 2000
Barry Hayward Canoeing None 1992
Heerden Herman Swimming None 2012
David Hibberd Sailing None 1996
Garrick Higgo Golf None 2020
Grant Hillary Rowing None 1992
Gabisile Hlumbane Football None 2012
Shadrack Hoff Athletics None 1996
Hannes Hopley Athletics None 2004
Carina Horn Athletics None 2016
Liezel Horn Tennis None 2000
Keenan Horne Hockey None 2020
Taryn Hosking Hockey None 2008
Francois Hougaard Rugby sevens Bronze 2016
Michael Houlie Swimming None 2020
Dave Hudson Sailing None 1992
Jennifer Hudson Canoeing None 2008
Karen Hultzer Archery None 2012
James Hunt Rowing None 2016
Erin Hunter Hockey None 2020
Julian Hykes Hockey None 2012
Craig Jackson Swimming None 1992
Matthew Jago Judo None 2008
Shakira January Waterpolo None 2020
Cheswill Johnson Athletics None 2020
Robyn Johnson Hockey None 2020
Clarissa Johnston Artistic swimming None 2020
Lloyd Norris-Jones Hockey None 2012
Janice Josephs Athletics None 2004
Carol Joyce Canoeing None 2008
Ryan Julius Hockey None 2020
Calvyn Justus Swimming None 2016
An-Li Kachelhoffer Cycling None 2016
Christine Kalmer Athletics None 2016
Tiaan Kannemeyer Cycling None 2004
Seddon Keyter Swimming None 1992
Thembi Kgatlana Football None 2016
Itemeleng Khune Football None 2020
David Kitchen Sailing None 1992
Kobamelo Kodisang Football None 2020
Tevin Kok Hockey None 2020
Werner Kok Rugby sevens Bronze 2016
Cheslin Kolbe Rugby sevens Bronze 2016
Johke Koornhof Hockey None 2004
Hermann Kotze Canoeing None 1992
Anton Kriel Badminton None 1992
Joanette Kruger Tennis None 1996
Tiffany Kruger Canoeing None 2012
Ishmael Kumbane Athletics None 2008
Victor Kunene Boxing None 1996
Thaiso Kutumela Football None 2020
Barend Labuschagne Wrestling None 1992
Zandre Labuschagne Gymnastics None 2004
Marcus La Grange Athletics None 2004
Timothy Lahner Rowing None 1992
Martin Lambrecht Rowing None 1992
Malcolm Lange Cycling None 1992
Cameron Laurenson Waterpolo None 2020
Steve Lekoelea Football None 2000
Nduduza Lembethe Hockey None 2020
Isabel le Roux Athletics None 2008
Alex Limberg Cycling (BMX) None 2020
Andrew Lonmon-Davis Rowing None 1992
Kyle Louw Football None 2012
Lance Louw Hockey None 2012
Alec Love Sailing None 1992
Siphiwe Lusizi Boxing None 2012
Clifford Lyne Swimming None 1992
Sibusiso Mabiliso Football None 2020
More MacKay Baseball None 2000
Duncan MacKinnon Judo None 1996
Nicola Macleod Waterpolo None 2020
Michele MacNaughton Hockey None 2000
Charne Maddocks Hockey None 2020
Lwazi Madi Waterpolo None 2020
Lloyd Madsen Hockey None 2012
Sello Maduma Fencing None 2000
Evidence Magopa Football None 2020
Lerato Mahole Hockey None 2020
Bongani Mahlangu Boxing None 2004
Macbeth Mahlangu Football None 2020
Duncan Mahlangu Taekwondo None 2004
Kamohelo Mahlatsi Football None 2020
Sako Makata Rugby sevens None 2020
Masibulele Makepula Boxing None 1996
Mamello Makhabane Football None 2016
Tercious Malepe Football None 2020
Stephanie Malherbe Football None 2016
Jacob Malikal Badminton None 2016
Sanani Mangisa Hockey None 2008
Luvo Manyonga Athletics Silver 2016
Stefano Marcia Sailing None 2016
David Maree Cycling None 2020
Trudi Maree Swimming None 2012
Yaseen Margro Waterpolo None 2020
Johannes Marimane Athletics None 2000
Lesiba Mashele Athletics None 2020
Marizen Marais Hockey None 2020
Toni Marks Hockey None 2020
Meghan Martins Waterpolo None 2020
Shaun Maswanganyi Athletics None 2020
Menzi Masuku Football None 2016
Jeffrey Mathebula Boxing None 2000
Eric Mathoho Football None 2016
Nkhiphitheni Matombo Football None 2000
Daniel Matsau Football None 2000
Phumzile Matyhila Boxing None 2000
Erich Mauff Rowing None 1992
Liall Mauritz Baseball None 2000
Tenith Maxwell Athletics None 2012
Gareth May Waterpolo None 2020
Faroul Mayman Waterpolo None 2020
Phumlela Mbande Hockey None 2020
Bambanani Mbane Football None 2016
Robin McCall Rowing None 1992
Bennie McCarthy Football None 2000
Fabian McCarthy Football None 2000
Michael McGlynn Swimming None 2020
Cameron McIntosh Canoeing None 2008
Rebecca Meder Swimming None 2020
Chloe Meecham Waterpolo None 2020
Nico Meerholtz Badminton None 1992
Louis Meintjes Cycling None 2016
Deolin Mekoa Football None 2020
Matthew Meyer Swimming None 2016
Michael Meyer Swimming None 2016
Brad Michalaro Hockey None 1996
Brad Milne Hockey None 1996
Andisiwe Mgcoyi Football None 2012
Sifiso Mlungwana Football None 2020
Thokozile Mndaweni Football None 2012
Kwanda Mngonyama Football None 2016
Abbubaker Mobara Football None 2020
Nicola Mocke Canoeing None 2008
Maphosa Modiba Football None 2016
Portia Modise Football None 2012
Tebogo Moerane Football None 2020
Shadrack Mogotsi Athletics None 1996
Katlego Mohamme Football None 2020
Georgie Moir Waterpolo None 2020
Desmond Mokgobu Athletics None 2020
Abel Mokibe Athletics None 1992
Aaron Mokoena Football None 2000
Teboho Mokoena Football None 2020
Calvin Mokoto Canoeing None 2008
Repo Molepe Football None 2016
Edith Molikoe Hockey None 2020
Henriette Moller Judo None 2004
James Monyane Football None 2020
Graeme Moore Swimming None 2012
Liezel Moore Triathlon None 2000
John Morapedi Athletics None 1996
Glen Morris Baseball None 2000
Tashreeq Morris Football None 2016
Goodman Mosele Football None 2020
Boati Motau Waterpolo None 2020
Khotso Motau Boxing None 2004
Lebo Mothiba Football None 2016
Linda Motlhalo Football None 2016
Gift Motupa Football None 2020
Mondli Mpoto Football None 2020
Thuso Mpuang Athletics None 2008
Thendo Mukumela Football None 2020
Hannah Muller Waterpolo None 2020
Darren Murray Swimming None 2012
Mothobi Mvala Football None 2016
Samkelo Mvimbi Hockey None 2020
Bryan Myburgh Hockey None 1996
Lee Anne Naidoo Beach volleyball None 2004
Rentia Nasson Fencing None 1992
Sizwe Ndlovu Rowing Gold 2012
Phillip Ndou Boxing None 1996
Sibusiso Ndzima Athletics None 2016
Liam Neill Waterpolo None 2020
Vita Nel Beach volleyball None 2008
Zakithi Nene Athletics None 2020
Coolboy Ngamole Athletics None 2012
Cyprian Ngidi Canoeing None 2008
Dumisani Ngobe Football None 2000
Nkosi Ngobo Football None 2020
Samson Ngoepe Athletics None 2008
Toni Nhleko Football None 2000
Shiwe Nogwanya Football None 2016
Siyabonga Nomvete Football None 2000
Pietie Norval Tennis Silver 1992
Abram Nteo Football None 2000
Luntu Ntloko Hockey None 2000
Phumlani Ntshangase Football None 2020
Marry Ntsweng Football None 2012
Nqobile Ntuli Hockey None 2020
Tshakile Nzimande Athletics None 1992
Dallas Oberholtzer Skateboarding None 2020
Carla Oberholzer Cycling None 2020
Anel Oosthuizen Athletics None 2016
Robert Oosthuizen Athletics None 2008
Andre Olivier Athletics None 2012
Marcos Ondruska Tennis None 1996
Justine Palframan Gymnastics None 2016
Clinton Panther Hockey None 2012
Kristen Paton Hockey None 2020
Wade Paton Hockey None 2012
Ryan Patterson Golf None 2016
Jody Paul Hockey None 2004
Jessica Pengelly Swimming None 2008
Ivan Pentz Rowing None 1992
Mark Perrow Canoeing None 1992
Alexander Peternell Equestrian None 2012
Brett Petersen Swimming None 2000
Lawrence Peu Athletics None 1996
Dina Lebo Phalula Athletics None 2016
Alan Phillips Baseball None 2000
Tsoanelo Pholo Hockey None 2004
Thapelo Phora Athletics None 2020
Gerhardus Pienaar Athletics None 2004
Zola Pieterse Athletics None 1992
Geraldine Pillay Athletics None 2004
Lythe Pillay Athletics None 2020
Zack Piontek Judo None 2016
Oscar Pistorius Athletics None 2012
Colin Pocock Beach volleyball None 2004
Sarah Poewe Swimming None 2000
Frits Potgieter Athletics None 2000
Karel Potgieter Athletics None 2000
Tarryn Potts Hockey None 2020
Giovanni Pretorius Boxing None 1992
JC Pretorius Rugby sevens None 2020
Karin Prinsloo Swimming None 2012
Lynique Prinsloo Athletics None 2016
Dominique Provoyeur Sailing None 2008
Jabu Pule Football None 2000
Matthew Quinn Athletics None 2000
Lebogang Ramalepe Football None 2016
Donald Ravenscroft Swimming None 2000
Ryan Ravenscroft Hockey None 2004
Christopher Reid Swimming None 2016
James Reid Cycling None 2016
Justin Reid-Ross Hockey None 2012
Elna Reinach Tennis None 1992
Alexander Rennie Canoeing None 1992
Liza-Mari Retief Swimming None 2008
Paula Reto Golf None 2016
Kim Rew Sailing None 2008
Bennie Reynders Canoeing None 1992
Timothy Rezelman Waterpolo None 2020
Odette Richard Gymnastics None 2008
Scott Richardson Cycling None 1992
David Rissik Equestrian None 1992
Justin Robbeson Athletics None 2008
Cheryl Roberts Table tennis None 1992
Karen Roberts Hockey None 2000
Jonathan Robinson Hockey None 2012
Nicholas Rodda Waterpolo None 2020
Galaletsang Romorwa Athletics None 2020
Caitlin Rooskrantz Gymnastics None 2020
Gershon Rorich Beach volleyball None 2004
Johannes Rossouw Weightlifting None 1992
Jessica Roux Swimming None 2012
Jacob Rozani Athletics None 2016
Shaun Rubenstein Canoeing None 2008
Julia Russell Swimming None 1996
Vida Ryan Hockey None 2008
Vidette Ryan Hockey None 2008
Doug Ryder Cycling None 1996
Dylan Sage Rugby sevens Bronze 2016
Matthew Sates Swimming None 2020
Stephanie Sandler Gymnastics None 2004
Tyroane Sandows Football None 2016
Johanna Schenk Archery None 1992
Tatjana Schoenmaker Swimming Gold, Silver 2020
Anriette Schoeman Cycling None 2004
Kyle Schoonbee Rowing None 2020
Victoria Scott-Legendre Equestrian None 2020
Celia Seerane Hockey None 2020
Seabelo Senatla Rugby sevens Bronze 2016
Martin Senore Shooting None 2004
Jermaine Seoposenwe Football None 2016
Lebogang Shange Athletics None 2016
Leith Shankland Swimming None 2012
Megan Sileno Waterpolo None 2020
Luther Singh Football None 2020
Ashleigh Simon Golf None 2016
Dene Simpson Canoeing None 1992
Zithulele Sinqe Athletics None 1992
Amanda Sister Football None 2012
Darryn Smith Baseball None 2000
Jonty Smith Rowing None 2016
Kwagga Smith Rugby sevens Bronze 2016
Naydene Smith Rowing None 2012
Pieter Smith Weightlifting None 1992
Pieter Smith Athletics None 2008
Philip Snyman Rugby sevens Bronze 2016
Ayabonga Sonjica Boxing None 2012
Siviwe Soyizwapi Rugby sevens None 2020
Yolande Speedy Cycling None 2008
Rosko Speckman Rugby sevens Bronze 2016
Jean Spies Cycling None 2020
Nic Spooner Hockey None 2020
David Staniforth Hockey None 2004
Giles Stanley Sailing None 1992
Jeanine Steenkamp Swimming None 1992
Erin Sterkenburg Sport climbing None 2020
Geoffrey Stevens Sailing None 1992
Donn Stewart Waterpolo None 2020
Gerda Steyn Athletics None 2020
Brandon Stone Golf None 2016
Ross Stone Waterpolo None 2020
Laura Strugnell Artistic swimming None 2020
Trevor Strydom Fencing, Modern pentathlon None 1992
Diane Swanton Shooting None 2008
Frans Swart Shooting None 2000
Karen Symons Hockey None 2000
Ian Syster Athletics None 2004
Benjamin Talbot Sailing None 2020
Jan Tau Athletics None 1992
Tania Tallie Judo None 2000
Amanda Taylor Synchronized swimming None 1992
Cherise Taylor (Stander) Cycling None 2008
Nicolene Terblanche Hockey None 2012
Charles Teversham Hockey None 1996
Karl-Otto Thaning Swimming None 2004
Simon Thirsk Swimming None 2000
Malcolm Todd Archery None 1992
Sandro Torrente Rowing None 2020
Patrick Trezise Judo None 2008
Lungile Tsolekile Hockey None 2008
Fana Twale Boxing None 1992
Natalie Tychler Fencing None 2004
William Tyson Sailing None 1992
Antoinette Uys Badminton None 2004
Brandon Valjalo Skateboarding None 2020
Joanna van de Winkel Cycling None 2012
Marissa van der Merwe Cycling None 2008
Karen van der Veen Athletics None 1992
Juan van Deventer Athletics None 2008
Jo An van Dyk Athletics None 2020
Hein van Garderen Fencing None 1992
Marius van Heerden Athletics None 1996
Esmari van Reenen Shooting None 2008
Russell van Niekerk Baseball None 2000
Christo van Rensburg Tennis None 1992
Reinhardt van Rensburg Athletics None 2016
Willem van Riet Canoeing None 1992
Jason van Rooyen Athletics None 2020
Inka van Wyk Hockey None 2000
Carina van Zyl Hockey None 2000
Gideon van Zyl Judo None 2012
Irvette van Zyl Athletics None 2016
Jaco van Zyl Golf None 2016
JP van Zyl Cycling None 1996
Craig Vaughan Diving None 1992
Ashleigh Vaughn Waterpolo None 2020
Danie Venter Boxing None 2000
Jan Venter Swimming None 2008
Mariella Venter Swimming None 2020
Neil Versfeld Swimming None 2008
Theo Verster Swimming None 2000
Nomnikelo Veto Hockey None 2020
Paola Vidulich Hockey None 2000
Annari Viljoen Badminton None 2012
Willem Viljoen Badminton None 2012
Alfred Visagie Athletics None 1996
Impi Visser Rugby sevens None 2020
Dries Vorster Athletics None 1992
Elinda Vorster Athletics None 1992
Gary Wade Canoeing None 1992
Clynton Wade-Lehman Sailing None 1996
Martin Walsh Rowing None 1992
Nicole Walraven Hockey None 2020
Charmaine Weavers Athletics None 1992
Susan Webber Hockey None 2004
Jordan Wedderburn Waterpolo None 2020
Sharne Wehmeyer Hockey None 2004
Susan Wessels Hockey None 2000
Alexandra White Rowing None 2008
Michaela Whiteboy Judo None 2020
Blayne Wikner Cycling None 1996
Julia Willand Beach volleyball None 2004
Melissa Williams Skateboarding None 2020
Peter Williams Swimming None 1992
Ronwen Williams Football None 2020
Shaun Williams Wrestling None 2004
Kelly-Anne Wilson Fencing None 2004
Marcel Winkler Athletics None 1992
Charlene Wittstock Swimming None 2000
Estie Wittstock Athletics None 2004
Elvira Wood Fencing None 2008
Mike Wood Fencing None 2008
Kate Woods Hockey None 2012
Loren Wulfsohn Synchronized swimming None 1992
Xolile Yawa Athletics None 1992
Sokwakhana Zazini Athletics None 2020
Onthatile Zulu Hockey None 2020

PARALYMPIC ROLL OF HONOUR 1992 - 2020

Name Surname Event Years
Ernst van Dyk Para-cycling, Para-athletics 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Zanele Situ Para-athletics 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Tadgh Slatery Para-swimming, Para-athletics 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012
Philippa Johnson Equestrian 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Michael Louwrens Para-athletics 1996, 2000, 2004, 2008, 2012
Jonathan Ntutu Para-athletics 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Ilse Hayes Para-athletics 2004, 2008, 2012, 2016
Hilton Langenhoven Para-athletics 2004, 2008, 2012, 2016
Fanie Lombaard Para-athletics 1996, 2000, 2004, 2008
Kgothatso Montjane Wheelchair tennis 2008, 2012, 2016, 2020
David Roos Para-athletics 2000, 2004, 2008, 2012
Krige Schabort Para-athletics 1992, 1996, 2000, 2004
Chenelle van Zyl Para-athletics 2004, 2008, 2012, 2016
Pieter Badenhorst Para-athletics 1992, 1996, 2000
Charl Bouwer Para-swimming 2004, 2008, 2012
Dyan Buis Para-athletics 2012, 2016, 2020
Roxanne Burns Para-cycling 2008, 2012, 2016
Johan du Plooy Table tennis 2000, 2004, 2008
Charl du Toit Para-athletics 2012, 2016, 2020
Natalie du Toit Para-swimming 2004, 2008, 2012
Arnu Fourie Para-athletics 2008, 2012, 2016
Emily Gray Para-swimming 2008, 2012, 2016
Moekie Grobbelaar Powerlifting 2000, 2004, 2008
Ebert Kleynhans Para-athletics, Para-swimming 1996, 2000, 2004
Anrune Liebenberg Para-athletics 2012, 2016, 2020
Jane Mandean Para-athletics 1996, 2000, 2004
Evans Maripa Wheelchair tennis 2012, 2016, 2020
Tebogo Mokgalagadi Para-athletics 2004, 2008, 2012
Alett Moll Table tennis 2000, 2004, 2008
Riaan Nel Para-cycling 2000, 2004, 2008
Mark Nilsen Para-athletics, Table tennis 1996, 2000, 2004
Kevin Paul Para-swimming 2008, 2012, 2016
Marius Papenfus Wheelchair basketball 2000, 2008, 2012
Oscar Pistorius Para-athletics 2004, 2008, 2012
Malcolm Pringle Para-athletics 1996, 2000, 2004
Rosebella Riese Shooting, Table tennis 1996, 2000, 2004
Shireen Sapiro Para-swimming 2004, 2008, 2012
Fanie van der Merwe Para-athletics 2008, 2012, 2016
Louzanne Coetzee Para-athletics 2016, 2020
Pieter du Plooy Table tennis 2004, 2008
Pieter du Preez Para-athletics 2012, 2020
Leon Els Wheelchair tennis 2016, 2020
Rory Field Para-athletics 1996, 2000
Scott Field Para-swimming 2000, 2004
Justin Govender Wheelchair basketball 2008, 2012
Liezel Gouws Para-athletics 2016, 2020
Craig Groenewald Para-athletics, Para-swimming 1996, 2000
Siphamandla Gumbi Wheelchair basketball 2008, 2012
Reinhardt Hamman Para-athletics 2016, 2020
Shaun Hartnick Wheelchair basketball 2000, 2008
Achmat Hassien Para-swimming 2008, 2012
Hendri Herbst Para-swimming 2012, 2016
Jacobus Jonker Para-athletics 1996, 2000
Sandra Khumalo Rowing 2012, 2016
Leon Labuschagne Para-athletics 1992, 1996
Neil Louw Para-cycling, Para-athletics 1992, 2000
Ntando Mahlangu Para-athletics 2016, 2020
Nathan Meyer Para-athletics 2000, 2004
Mpumelelo Mhlongo Para-athletics 2016, 2020
Marion Milne Equestrian 2008, 2012
Nicholas Newman Para-athletics 2004, 2008
Zandile Nhlapo Para-athletics 2012, 2016
Richard Nortje Wheelchair basketball 2000, 2008
Beth Joan Nothling Para-swimming 2008, 2016
Wendy Olivier Equestrian 2000, 2004
Kobus Oeschger Wheelchair basketball 2000, 2012
Janos Plekker Para-cycling 2004, 2008
Tyrone Pillay Para-athletics 2016, 2020
Elizabeth Prinsloo Para-athletics, Para-swimming 1996, 2000
Marcus Retief Wheelchair basketball 2008, 2012
Jeddie Schabort Para-athletics 1992, 1996
Union Sekailwe Para-athletics 2012, 2016
Sarah Shannon Para-swimming 2000, 2008
Lucas Sithole Wheelchair tennis 2012, 2016
Ntombo Somtswayi Para-athletics, Para-swimming 1996, 2000
Marius Stander Para-athletics 2008, 2012
Chantelle Stierman Powerlifting 2004, 2016
Duane Strydom Para-athletics 2004, 2008
Tanya Swanepoel Para-athletics 2000, 2004
Gert van der Merwe Para-athletics 1996, 2000
Susan van Staden Para-cycling 2004, 2008
Jaco Janse van Vuuren Para-athletics 1996, 2000
Joppie Victor Wheelchair basketball, Table tennis 2004, 2008
Kohne Von Zeuner Shooting 2000, 2004
Grant Waites Wheelchair basketball 2000, 2008
Alisha Almida Table tennis 2008
Justine Asher Para-cycling 2016
Andrea Dalle Ave Para-athletics 2012
Antonio Barnard Para-athletics 2000
HJ Beeton Para-athletics 1996
Thepo Bhebe Para-athletics 2012
Renette Bloem Para-swimming 2012
Christelle Bosker Para-athletics 2000
Deidre Buller Para-bowls 1996
DM Buller Para-athletics 1996
Marthe-Marie Burger Para-athletics 2000
Madre Carinus Para-cycling 2012
James Chatwind Para-athletics 2000
Jarred Clarke Rowing 2008
David Coates Para-swimming 2000
Theo Cogill Table tennis 2020
DJ Coetzee Para-athletics 1996
Wium Coetzee Powerlifting 2004
SL Coleman Para-athletics 1996
A Crous Para-athletics 1996
David Curle Wheelchair basketball 2008
Handri de Beer Para-swimming 2004
Anthony Dawson Equestrian 2012
Lee-Irvine de Kock Para-athletics 2004
D Dreckmeier Para-swimming 1992
Christiaan du Plessis Para-swimming 2004
Daniel du Plessis Para-athletics 2020
WC du Plessis Para-athletics 1996
Ivan du Preez Para-athletics 2000
Kevin du Toit Rowing 2008
Gordon Eddy Rowing 2008
T Etsebeth Para-swimming 1992
Alani Ferreira Para-swimming 2020
WJ Ferreira Para-athletics 1996
Dr P Firer Para-athletics 1996
GL Fitzgerald Para-athletics 1996
Leon Fleiser Wheelchair basketball 2000
Mark Frenzel Equestrian 2008
Goldy Fuchs Para-cycling 2016
Margaret Harriman Para-bowls 1996
Israel Hattingh Para-athletics 2000
Phillip Hattingh Powerlifting 2000
Stephan Herholdt Para-cycling 2004
James Houston Wheelchair basketball 2000
Adrian Hubbard Wheelchair tennis 2004
M Hudson Para-swimming 1992
Steyn Humphries Para-athletics 1996
Derrick Hyman Para-athletics 1992
GE Irving Para-athletics 1996
Jaco Janse van Rensburg Para-athletics 2000
Sheryl James Para-athletics 2020
Stuart Jellows Wheelchair basketball 2012
Clifford Khanya Para-athletics 2000
Gavin Kilpatrick Para-cycling 2008
Kurt Kretzschmar Para-swimming 2000
Simone Kruger Para-athletics 2020
Riaan Liebenberg Para-athletics 2000
Wimpie Lindes Para-athletics 2000
Sonja Lloyd Para-athletics 2004
Stephanus Lombaard Archery 2016
Stephanus Lombaard Para-athletics 1996
Daniel Louw Para-athletics 1996
Kyle Louw Wheelchair basketball 2012
Marius Louw Para-cycling 2000
Michael Louwrens Para-athletics 2012
Puseletso Mabote Para-athletics 2020
Buntu Manyana Wheelchair basketball 2000
Sarisa Marais Para-athletics 2008
DJ Marx Para-athletics 1996
Beverly Mashinini Para-athletics 2004
Sydney Mathonsi Wheelchair tennis 2012
Luvuyo Mbande Wheelchair basketball 2012
Stuart McCreadie Para-cycling 2012
Mike McEwan Table tennis 2000
AD McIntyre Para-athletics 1996
AD McMurdo Para-athletics 1996
MC McMurdo Para-athletics 1996
NF McMurrach Para-athletics 1996
Fabian Michaels Para-athletics 2004
AP Miller Para-athletics 1996
Tebogo Mofokeng Para-athletics 2020
Teboho Mokgalagadi Para-athletics 2012
Mosego Mokhine Rowing 2008
Wendy Moller Equestrian 2012
Annah Mooketsi Powerlifting 2004
Gift Mooketsi Wheelchair basketball 2012
Willie Morgan Rowing 2016
Toni Mould Para-cycling 2020
Shannon Murray Rowing 2016
Oliver Nathan Para-swimming 2004
Marika Naude Para-swimming 2012
Jan Nehro Para-athletics 2012
Jaco Nel Para-cycling 2012
Jeremy Nel Wheelchair basketball 2008
Thembisile Ngcwangu Para-athletics 2000
Willem Niemann Para-bowls 1996
Johannes Nkosi Para-athletics 2000
Kerry Noble Equestrian 2008
Kerwin Noemdo Para-athletics 2020
Richard Nortje Wheelchair basketball 2012
Aye-Htun Ohn Wheelchair basketball 2000
BW Olivier Para-athletics 1996
Graham Paull Canoeing 2016
Lucy Perold Rowing 2016
TA Petranoff Para-athletics 1996
Ronald Phillips Para-bowls 1996
K Pick Para-athletics 1996
Annika Pretorius Para-athletics 2012
Johanna Pretorius Para-athletics 2020
P Prinsloo Para-swimming 1992
Samkelo Radebe Para-athletics 2012
Craig Ridgard Para-cycling 2016
Kim Robinson Rowing 2008
MJ Rogers Para-athletics 1996
SE Rogers Para-athletics 1996
Dieter Roslee Rowing 2016
CC Rossouw Para-athletics 1996
Lizelle Roux Para-athletics 2000
Christian Sadie Para-swimming 2020
AJ Sargent Para-athletics 1996
Casper Schutte Para-athletics 2012
Andy Scott Para-athletics 1996
Hein Seyerling Para-athletics 2000
PN Shuttleworth Para-athletics 1996
MP Singh Para-athletics 1996
RG Smith Para-athletics 1996
Zivan Smith Para-athletics 2012
BJ Sneag Para-athletics 1996
WF Stadler Para-athletics 1996
Carine Swanepoel Para-athletics 2004
Kat Swanepoel Para-swimming 2020
EA Swart Para-athletics 1996
Mario Swart Para-swimming 2000
Nick Taylor Wheelchair basketball 2008
Ralph Taylor Wheelchair basketball 2008
Jean-Jacques Terblanche Para-swimming 1996
FE Theart Para-athletics 1996
GD Thompson Para-athletics 1996
Michael Thompson Para-cycling 2008
Dylan Trollope Rowing 2016
Fanie van der Merwe Para-swimming 2008
Hendrik van der Merwe Para-swimming 2020
Cayla van der Walt Equestrian 2020
Samuel van Niekerk Wheelchair basketball 2012
WA van Rooyen Para-athletics 1996
Jaco Velloen Wheelchair basketball 2012
Hannes Venter Para-swimming 2000
JC Venter Para-athletics 1996
Mariska Venter Wheelchair tennis 2020
Gerhard Viljoen Para-cycling 2012
Adri Visser Para-swimming 2008
Dominique Vogel Para-athletics 2004
Zeneur Von Kohne Shooting 2016
Elizabeth Von Wechmar Para-swimming 2004
Dougie Wessels Wheelchair basketball 2000
Ralph Wilcox Sailing 2000
Ralph Williams Wheelchair basketball 2000
Dane Wilson Para-cycling 2016
Thandile Zonke Wheelchair basketball 2008